दक्षिण कोरियाको जनसंख्या पहिलो पटक घट्यो

कोरिया जानाकारी

किशन गौतम

सन् २०२०मा दक्षिण कोरियाको जनसंख्या पहिलो पटक घटेको छ।आन्तरिक तथा सुरक्षा मन्त्रालयले आइतबार जारी गरेको पछिल्लो जनगणना तथ्यांक अनुसार दक्षिण कोरियामा डिसेम्बर ३१ सन् २०२० सम्म कुल जनसंख्या ५ करोड १८ लाख २९ हजार २३ रहेको छ l

उक्त जनसंख्या अघिल्लो बर्ष सन् २०१९ भन्दा २० हजार ८ सय ३८ ले घटेको हो lनयाँ बच्चा जन्मिने भन्दा मृत्यु हुनेको संख्या बृद्वी भएपछी सन् २०२०मा जनसंख्या घट्न गएको हो l

यो भन्दा अघिल्ला १० बर्षमा भने जनसंख्या केहि बृद्वी भएको थियो l यधपी बृद्वी दर भने करिब स्थिर जस्तै रहदै आएको थियो l सन् २००९ मा १.४९ प्रतिशतले बृद्वी भएको थियो भने सन् २०१९ सम्म आइपुग्दा बृद्वी दर ०.५ मा झरेको तथ्यांकले देखाएको छ l

सन् २०२० मा २ लाख ७५ हजार ८ सय १५ नयाँ जन्म भएको छ भने मृत्यु हुनेको संख्या ३ लाख ७ हजार ७ सय ६४ रहेको रहेको छ l सन् २०११ देखि १९ सम्म आउदा मृत्यु दर केहि बढेपनि कुल जनसंख्या भने घटेको थिएन lहेल्लो नेपाल कोरिया डटकम

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *